1. Kontakt

6th International Carp Conference

 „Dejme kaprovi správné místo v akvakultuře!“ je mottem letošní 6th International Carp Conference (VI. mezinárodní konference o kaprovi).  

Tato konference proběhne 31. srpna a 1. září 2023, den poté bude následovat 47. MA-HAL Fish Festival. Konference se bude konat po čtyřech letech v Maďarsku, v oblasti Szarvas, kde má chov kapra dlouholetou tradici.

Na programu budou diskuze o výzvách a příležitostech chovu kapra. Kromě toho, že kapr je považován za důležitou potravu pro vodní živočichy, budou tématy diskuzí také propojení chovu kapra s rekreačním rybolovem a zarybňováním přírodních vod, možnosti uznání chovu kaprů mezinárodními organizacemi, jako jsou FAO a UNESCO. Do programu se aktivně zapojí vedoucí představitelé a klíčoví odborníci FAO, EIFAAC, FEAP a EATIP a kromě evropských účastníků se konference zúčastní také odborníci z Číny a Střední Asie. Příležitosti k diskusím a dialogům poskytnou tematická panelová zasedání, která budou moderovat uznávaní mezinárodní odborníci na akvakulturu.

Kromě programu v konferenčním sále pořadatelé zorganizovali návštěvu živé genové banky HAKI a experimentálních zařízení. Po skončení konference se také můžete zapojit do 47. MA-HAL Fish Festivalu, který je skvělou příležitostí, jak ochutnat maďarské pokrmy z kapra s odpovídajícími víny.

Program konference naleznete zde, registrace nutná!

Konferenci pořádá Research Center for Fisheries and Aquaculture (HAKI) ve spolupráci s EIFAAC TSC. Zástupcem EIFAAC TSC na této konferenci bude Dr. Ana Gavrilovic (Chorvatsko) a Dr. Michal Kratochvíl (Česko).

Chov kaprů je jednou z důležitých historických součástí odvětví rybolovu a akvakultury. Nedávné studie prokázaly, že akvakultura kapra obecného se datuje tisíce let zpět v Asii i v Evropě. Kapr je také geograficky rozšířenou rybou, která pochází z palearktické oblasti, ale dnes vytváří ve světě mnohamiliardový průmysl. Podle údajů z roku 2018 tvoří produkce kaprů spolu s ostroretkami a dalšími kaprovitými rybami čtvrtinu celosvětové produkce akvakultury v hodnotě 62 miliard USD. Kapři a ostatní kaprovité ryby představovali v roce 2020 hlavní skupinu produkovaných druhů s podílem 18 % na produkci vodních živočichů. Mimo Asii je střední a východní Evropa regionem, kde kapr hraje v akvakulturní produkci důležitou roli, zejména kapr obecný, kterého lze považovat za evropské dědictví. Kromě posílení role kapra v rámci evropské akvakultury a zlepšení jeho image může Evropa zvýšit svůj příspěvek k rozvoji celosvětové akvakultury kapra zkoumáním možností, které kapr v "modré akvakultuře" nabízí.

Akce a události

Finanční podpora pojištění PGRLF, a. s.

01.01.2024 16:01 - 31.10.2024 16:10

Jiné

Příjem žádostí pro 18. výzvu OP Rybářství 2021-2027

23.04.2024 09:04 - 31.12.2029 11:12 On-line

Jiné